Tel: +420 417 560 020
  • Domů
  • Praktický lékař
  • Endokrinologie
Nabízené služby:
Preventivní prohlídky
Očkování
Odběry
Předoperační vyšetření
Závodní péče

Přístrojové vybavení
Fotogalerie

Zajímavé odkazy
Včela, Osa

Žihadlo včely po vbodnutí zůstává živým orgánem, který dále pracuje. Bodla žihadla asi ještě minutu zavrtávají žihadlo stále hlouběji do rány, které pomocí vratizoubků stále pevněji drží v pokožce. Přitom se jed z jedového váčku postupně přečerpává do rány. Čím déle je žihadlo v ráně, tím větší jsou následky. Proto je velmi důležité žihadlo z rány rychle odstranit – nejlépe, dokud se ještě neoddělilo od těla včely. Pokud žihadlo zůstane v ráně ihned je odstraňte vyškrábnutím nehtem, obráceným nožem, pinzetou apod.

Zásady první pomoci při bodnutí včelou
Pokud se nejedná o alergika a žihadlo není v jazyku, v ústech nebo v rohovce oka, pak stačí šetrně seškrábnout žihadlo, a to tak, abychom nezmáčkli jedový váček na konci žihadla a nevyprázdnili jeho obsah do rány. Místo vpichu neutralizujeme potřením cibulí, medem (vhodné je použít přípravek Fenistil gel, který jednak zneutralizuje včelí jed, ale zároveň i tlumí svědění i tvorbu otoku). Na ránu přiložíme studený obklad (tím se sníží prokrvení a zpomalí se další reakce). Postiženému se má podat dostatek tekutin a umožnit odpočinek. Důležité je kontrolovat, zda nedochází k otoku, který by ohrozil dýchání. V takových případech je nezbytná rychlá lékařská pomoc.

Většinou dojde pouze k zarudnutí kůže, jejímu svědění a otoku v místě vpichu. Tato kožní reakce může být někdy poměrně rozsáhlá – až do velikosti plochy, kterou pokryjí dvě mužské dlaně. Pokud se tato rekce odehrává jen v okolí vpichu, nejde o alergickou reakci i při jejím značném rozsahu (do popisované velikosti dvou mužských dlaní).

Alergii na včelí žihadlo nebo včelí jed je nutno prokázat kožními testy. Pokud se alergie prokáže, je nutné postiženého vybavit průkazem alergika a léky pro nezbytnou první pomoc.

Zásady první pomoci u alergické reakce na včelí bodnutí
Snažíme se rychle seškrábnutím odstranit žihadlo, postiženého odvedeme do klidné místnosti a uložíme. Místo vpichu po potření Fenistil gelem chladíme studeným obkladem. Je-li bodnutí na končetině, můžeme zatáhnout paži nebo stehno širším pruhem látky nad ranou asi na 5 minut.

Potom podáme základní léky proti vzniku alergické reakce. Jde-li o dospělou osobu, podáme 2 tablety dithiadenu a 2 tablety medrolu (pozor, nezaměňte jej s medrinem!), kterou pacient může déle cumlat. Potom přivoláme lékařskou pomoc. Postiženého neponecháváme o samotě, stále jej sledujeme.

Naše jednání by mělo být klidné, rozhodné, bez paniky.

Jestliže jde o dítě do 10-ti let, postupujeme stejně, jen dávky léků volíme poloviční. Pokud jsme se drželi tohoto doporučení, udělali jsme pro postiženého vše, co je v silách předlékařské první pomoci. Není chybou, jestliže léky podáme tam, kde si nejsme jisti, zda jde o alergika, případně postižený dostal žihadlo poprvé.

Fenistil gel lze bez receptu koupit v každé lékárně, je vhodný i na reakce po štípnutí komárem, ale i na bolestivé spáleniny po sluníčku a podobně.

Dithiaden a jemu podobné léky (např.zyrtec, zodac, claritine, xyzal, aerius…) by měly být součástí každé domácnosti, v domácnosti alergika by neměl chybět medrol či prednison – na předpis - informujte se v ordinaci.

Jestliže jde o píchnutí do oblasti jazyka a úst podáváme do úst LED, ZMRZLINU.

V případě dušení či rychle nastupujícího otoku IHNED voláme 155!!!

Pro více informací klikněte zde















Kontakt:
MUDr. Zuzana Lojková
Sobědružská 39
Proboštov - Teplice 41712

tel: 417 560 020
email: ordinace.lojkova@gmail.com
Ordinační a provozní doba:
Pondělí:
07:30-10:00 akutní
10:00-11:00 objednaní

Úterý:
14:00-16:00
akutní
16:00-18:00 objednaní
Středa:
07:30-10:00 akutní
10:00-13:00 objednaní
Čtvrtek:
07:30-10:00 akutní
10:00-14:30 objednaní
Pátek:
07:30-10:00 akutní
10:00-12:30 objednaní
© 2014, MUDr. Zuzana Lojková